Resultat

 

Blekinge Kronobergs fjordhästförening

Resultat

2018

15 april var Caxe och Maria Wieslader på årets första WE-tävling i Olofström. Efter att ha pysslat ihop en egen nummerlapp då jag glömt den riktiga hemma och assistancekåren hade kommit och låst upp bilen som gått i baklås så kom vi äntligen hem med en blå rosett i bagaget.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bruks DM 21 april (Kronobergskuskarna)

 

Resultat i körning

1. Zinita Ekfeldt och Jotun (Ardenner), 99 straffpoäng

2. Åke Petersson och Crona (Fjordhäst), 110 straffpoäng

3. Maria Wieslander och Caxe (Fjordhäst), 134 straffpoäng

4. Malin Peterson och Crona (Fjordhäst), 142 straffpoäng

5. John-Peter Lindberg och Elvan (Nordsvensk brukshäst), 220 straffpoäng

6. Håkan Fingal och Waltz (Ardenner), utesluten

7. Zinita Ekfeldt och Lidsjös Julina (Ardenner), utesluten

Resultat i ridning

1. Maria Wieslander och Caxe (Fjordhäst), 69 straffpoäng

2. Malin Peterson och Crona (Fjordhäst), 232 straffpoäng

3. Zinita Ekfeldt och Jotun (Ardenner), 418 straffpoäng, 1 uteslutning

4. Viola Bivall och Elpida (Halvblod), 434 straffpoäng, 2 uteslutningar

5. Hanna Gustavsson och Raffe, 575 straffpoäng, 4 uteslutningar

6. Mimmi Jalkstam och Bringebäcks Mimmix, 741 straffpoäng, 5 uteslutningar

7. Zinita Ekfeldt och Lidsjös Julina (Ardenner), utesluten

 

 

Premiering Tingryd 2017

Allan 24-14-1039

88788=39 p Klass 1

 

Furubäcks Skimra 24-14-1028

38 p Klass 1

 

Ängaholms Almina 24-14-1003

34 p Klass 2

 

Vackra 24-11-1072

Stambokförd på 40 p och AB. Genomfört godkänt enkelt ridprov.

 

 

 

(Bilden högst upp, Allan. Bilden nedan, Allan till vänster och Vackra till höger)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultat från medlemmars tävlande 2017

 

På fjord SM i Vetlanda deltog Mira Fermskog och Adele (F -12 E: Gandalf 268 U: Bonnie UE: Furubäcks Inter Uppf/Ägare: Malin Karlsson)

Hon startade LE Inverkan och fick 4 fel och LD avd B och var där felfri, 0 fel och rosett. Andra bortatävlingen och första gången på gräs.

Malin har även visat Adele på premiering i Nottebäck den 29 juli, där hon fick 38 poäng och blev klass 1 med mkt lovord om hennes temperament och feminina utseende.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malin Bengtsson tävlade med Brynolf i hoppning den 1 april i Fjälkestad avd B med 0 fel i Lc, tid 56,80 och 0 fel i Lb, tid 51,40

 

Grattis!

 

Malin och Brynolf

 

 

Resultaten från Tingsryd juli 2016

 

Furubäcks Skimra 24-14-1028

98887=40 poäng

 

Fridolf 24-13-1039

87776=35 poäng

 

Locka 24-11-1037

98887=40 poäng avelsvärdeklass AB

 

Indro 246

sundhetskontroll u.a (utan anmärkning)

Bruks-DM 21 sept Tyrolen Blädinge

 

Brukskörning

1a Åke Petersson 83 p Nordsvensk

2a Zinita Ekfeldt 152 p Ardenner

3a Maria Wieslander 248 p Fjording Lizzy

4a Malin Petersson 338 p Nordsvens

5a John-Peter Lindberg 290 p, 1 u Nordsvensk

 

Bruksridning

1a Zinita Ekfeldt 230 p Ardenner

2a Maria Wieslander 231 p Fjording Lizzy

3a Evelina Johansson 317, p 1 u ????

4a Maria Wieslander 418, 2u Fjording Vilgot

5a Martina Jukas 495, 4 u ?????

Premiering 2014

 

Lena Rolfssons Locka e: Temperament 227 u: Lovis 3449 blev bästa 3 års-sto med 39p i Tingsryd och hon fick även 40p på Riksutställningen.

 

 

I Tingsryd visades även Bianca e.Kim Keso Unik 266 u. Benita 39 p

 

 

BRUKS SM 2014 16-17 augusti i Vetlanda

 

Grattis till Maria Wieslander och Lizzy som vann SM i bruksridning den 16 augusti

 

Tryck på länken nedan för att se resultaten

 

Generalprotokoll brukskörning häst SM 2014

Protokoll bruksridning

 

 

Fjordhäst SM 24-27 Juli 2014

 

 

Resultaten kan du läsa på Svenska fjordhästföreningens sida

 

Läs mer här

22/9 2013 Bruks-DM Tyrolen, Blädinge

 

 

11-14/7 2013 Fjordhäst SM

 

Vi tackar BKFF´s representanter på årets fjordhäst-SM

 

Resultaten kan du läsa på Svenska fjordhästföreningens sida

 

Läs mer här

 

 

25/5 2013 Precisionskörning Ingelstadgymnasiet

 

 

Domare: Lisbeth Lindberg

 

 

Cler Round

 

+50 cm

 

Tävlande

Häst / Ras

Fel

 

Veronika Osvaldsson

Carianne/

 

Nordsvensk brukshäst

0

 

Lena Rolfsson

Torpets Aurora/ Russ

0

 

Wiveka Delin

 

Ronja/ Shetlandsponny

0

Klass II

 

+40 cm

Prisplats

 

Tävlande

Häst / Ras

Fel /Tidsfel/Tid

 

Straffp.

totalt

1

Ulf Svensson

Gullan / Fjordhäst

1: 0 / 0 / 2,05

2: 0 / 0 / 1,07

 

0

2

Yvonne Ahlqvist

Cassandra /

 

Nordsvensk brukshäst

1: 0 / 0 / 2,15

 

2: 0 / 0 / 1,23

0

3

Jerry Freij

Carloz /

 

Nordsvensk brukshäst

1: 0 / 0 / 2,35

 

2: U

0

4

Veronika Osvaldsson

Carianne/

 

Nordsvensk brukshäst

1: 5 / 0 / 2,01

5

5

Wiveka Delin

Ronja/

 

Shetlandsponny

1: 5 / 0 / 2,14

5

6

Lena Rolfsson

Torpets Aurora / Russ

1: 5 / 0 / 4,22

5

7

Åke Peterson

Ylva /

 

Nordsvensk brukshäst

1: 10 / 0 / 2,50

10

8

Elin Petersson

Clave / Fjordhäst

1: 30 / 0 / 2,37

30

 

 

 

 

 

Domare: Lisbeth Lindberg, Banlängd: 585m, Idealtid: 3,0 min

 

Uttagningsklass till SM för Fjordhästar.

 

Klass III

+30 cm

Prisplats

 

Tävlande

Häst / Ras

Fel /Tidsfel / Tid

Straffp.

 

totalt

1

Ulf Svensson

Gullan / Fjordhäst

1: 0 / 0 / 2,41

 

2: 5 / 0 / 1,12

5

2

Jerry Friej

Carloz /

 

Nordsvensk brukshäst

1: 0 / 0 / 2,40

 

2: 5 / 0 / 1,40

5

3

Yvonne Ahlqvist

Cassandra /

 

Nordsvensk brukshäst

1: 5 / 0 / 2,39

5

4

Åke Petersson

Clave / Fjordhäst

1: 10 / 0 / 2,36

10

5

Elin Petersson

Ylva /

 

Nordsvensk brukshäst

1: 25 / 25 / 3,51

50