Resultat


Blekinge Kronobergs fjordhästförening

Resultat

2018

15 april var Caxe och Maria Wieslader på årets första WE-tävling i Olofström. Efter att ha pysslat ihop en egen nummerlapp då jag glömt den riktiga hemma och assistancekåren hade kommit och låst upp bilen som gått i baklås så kom vi äntligen hem med en blå rosett i bagaget.


















Bruks DM 21 april (Kronobergskuskarna)


Resultat i körning

 

1. Zinita Ekfeldt och Jotun (Ardenner), 99 straffpoäng

 

2. Åke Petersson och Crona (Fjordhäst), 110 straffpoäng

 

3. Maria Wieslander och Caxe (Fjordhäst), 134 straffpoäng

 

4. Malin Peterson och Crona (Fjordhäst), 142 straffpoäng

 

5. John-Peter Lindberg och Elvan (Nordsvensk brukshäst), 220 straffpoäng

 

6. Håkan Fingal och Waltz (Ardenner), utesluten

 

7. Zinita Ekfeldt och Lidsjös Julina (Ardenner), utesluten

 

Resultat i ridning

 

1. Maria Wieslander och Caxe (Fjordhäst), 69 straffpoäng

 

2. Malin Peterson och Crona (Fjordhäst), 232 straffpoäng

 

3. Zinita Ekfeldt och Jotun (Ardenner), 418 straffpoäng, 1 uteslutning

 

4. Viola Bivall och Elpida (Halvblod), 434 straffpoäng, 2 uteslutningar

 

5. Hanna Gustavsson och Raffe, 575 straffpoäng, 4 uteslutningar

 

6. Mimmi Jalkstam och Bringebäcks Mimmix, 741 straffpoäng, 5 uteslutningar

 

7. Zinita Ekfeldt och Lidsjös Julina (Ardenner), utesluten

 



 

Premiering Tingryd 2017

Allan 24-14-1039

88788=39 p Klass 1


Furubäcks Skimra 24-14-1028

38 p Klass 1


Ängaholms Almina 24-14-1003

34 p Klass 2


Vackra 24-11-1072

Stambokförd på 40 p och AB. Genomfört godkänt enkelt ridprov.




(Bilden högst upp, Allan. Bilden nedan, Allan till vänster och Vackra till höger)











Resultat från medlemmars tävlande 2017


På fjord SM i Vetlanda deltog Mira Fermskog och Adele (F -12 E: Gandalf 268 U: Bonnie UE: Furubäcks Inter Uppf/Ägare: Malin Karlsson)

Hon startade LE Inverkan och fick 4 fel och LD avd B och var där felfri, 0 fel och rosett. Andra bortatävlingen och första gången på gräs.

 

Malin har även visat Adele på premiering i Nottebäck den 29 juli, där hon fick 38 poäng och blev klass 1 med mkt lovord om hennes temperament och feminina utseende.















Malin Bengtsson tävlade med Brynolf i hoppning den 1 april i Fjälkestad avd B med 0 fel i Lc, tid 56,80 och 0 fel i Lb, tid 51,40


Grattis!


Malin och Brynolf



Resultaten från Tingsryd juli 2016


Furubäcks Skimra 24-14-1028

98887=40 poäng


Fridolf 24-13-1039

87776=35 poäng


Locka 24-11-1037

98887=40 poäng avelsvärdeklass AB


Indro 246

sundhetskontroll u.a (utan anmärkning)

Bruks-DM 21 sept Tyrolen Blädinge


Brukskörning

1a Åke Petersson 83 p Nordsvensk

2a Zinita Ekfeldt 152 p Ardenner

3a Maria Wieslander 248 p Fjording Lizzy

4a Malin Petersson 338 p Nordsvens

5a John-Peter Lindberg 290 p, 1 u Nordsvensk


Bruksridning

1a Zinita Ekfeldt 230 p Ardenner

2a Maria Wieslander 231 p Fjording Lizzy

3a Evelina Johansson 317, p 1 u ????

4a Maria Wieslander 418, 2u Fjording Vilgot

5a Martina Jukas 495, 4 u ?????

Premiering 2014


Lena Rolfssons Locka e: Temperament 227 u: Lovis 3449 blev bästa 3 års-sto med 39p i Tingsryd och hon fick även 40p på Riksutställningen.



I Tingsryd visades även Bianca e.Kim Keso Unik 266 u. Benita 39 p



BRUKS SM 2014  16-17 augusti i Vetlanda


Grattis till Maria Wieslander och Lizzy som vann SM i bruksridning den 16 augusti


Tryck på länken nedan för att se resultaten


Generalprotokoll brukskörning häst SM 2014

Protokoll bruksridning



Fjordhäst SM 24-27 Juli 2014



Resultaten kan du läsa på Svenska fjordhästföreningens sida 


Läs mer här

22/9  2013   Bruks-DM  Tyrolen, Blädinge



11-14/7 2013 Fjordhäst SM


Vi tackar BKFF´s representanter på årets fjordhäst-SM


Resultaten kan du läsa på Svenska fjordhästföreningens sida 


Läs mer här



25/5 2013   Precisionskörning  Ingelstadgymnasiet



Domare: Lisbeth Lindberg



Cler Round


+50 cm


Tävlande

Häst / Ras

Fel


Veronika Osvaldsson

Carianne/


Nordsvensk brukshäst

0


Lena Rolfsson

Torpets Aurora/ Russ

0


Wiveka Delin


Ronja/ Shetlandsponny

0

Klass II


+40 cm

Prisplats


Tävlande

Häst / Ras

Fel /Tidsfel/Tid


Straffp.

totalt

1

Ulf Svensson

Gullan / Fjordhäst

1:  0 / 0 / 2,05

2:  0 / 0 / 1,07


0

2

Yvonne Ahlqvist

Cassandra /


Nordsvensk brukshäst

1:  0 / 0 / 2,15


2:  0 / 0 / 1,23

0

3

Jerry Freij

Carloz /


Nordsvensk brukshäst

1:  0 / 0 / 2,35


2:  U

0

4

Veronika Osvaldsson

Carianne/


Nordsvensk brukshäst

1:  5 / 0 / 2,01

5

5

Wiveka Delin

Ronja/


Shetlandsponny

1:  5 / 0 / 2,14

5

6

Lena Rolfsson

Torpets Aurora / Russ

  1:  5 / 0 / 4,22

5

7

Åke Peterson

Ylva /


Nordsvensk brukshäst

1:  10 / 0 / 2,50

10

8

Elin Petersson

Clave / Fjordhäst

1:  30 / 0 / 2,37

30






Domare: Lisbeth Lindberg, Banlängd: 585m, Idealtid: 3,0 min


Uttagningsklass till SM för Fjordhästar.


Klass III

+30 cm

Prisplats


Tävlande

Häst / Ras

Fel /Tidsfel / Tid

Straffp.


totalt

1

Ulf Svensson

Gullan / Fjordhäst

1:  0 / 0 / 2,41


2:  5 / 0 / 1,12

5

2

Jerry Friej

Carloz /


Nordsvensk brukshäst

1:  0 / 0 / 2,40


2:  5 / 0 / 1,40

5

3

Yvonne Ahlqvist

Cassandra /


Nordsvensk brukshäst

1:  5 / 0 / 2,39

5

4

Åke Petersson

Clave / Fjordhäst

1:  10 / 0 / 2,36

10

5

Elin Petersson

Ylva /


Nordsvensk brukshäst

1:  25 / 25 / 3,51

50